
Naujausios
Mero teisės Taryba neįkanda
Šiaulių meras Artūras Visockas, per teismą taikos sutartimi sugrąžindamas į pareigas vicemerą Domą Griškevičių, sutiko naikinti Tarybos sprendimą, pagal kurį jis buvo atleistas. Bet sprendimas ir toliau skelbiamas galiojančiu Savivaldybės teisės aktų sistemoje. Vicemeras dirba jau visą mėnesį ir alga jam skaičiuojama, tik jos dar negaus.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
(Ne)galiojantis
Rašėme, kad pernai gruodžio 19 dieną iš vicemero pareigų, kaip praradęs pasitikėjimą, atleistas D. Griškevičius skundė teismui Tarybą. Prašė jos sprendimą naikinti ir grąžinti į pareigas, sumokėti kompensaciją už priverstinę pravaikštą.
Teisme Tarybai atstovaudamas A. Visockas Tarybos pozicijos nė nesiėmė ginti. Sudarė taikos sutartį su D. Griškevičiumi, sutikdamas su visais jo reikalavimais. Tarybos pritarimo tam neprašė.
Šiaulių apygardos administracinis teismas vasario 15 dieną taikos sutartį patvirtino, bylą dėl skundo nutraukė.
D. Griškevičius skubiai grąžintas į pareigas ir vėl pradėjo dirbti nuo vasario 17 dienos.
Teismo nutartyje nėra nė žodžio, kad Tarybos sprendimas atleisti D. Griškevičių yra panaikintas. Tik konstatuojama, jog teismas patvirtina taikos sutartį, pagal kurią „atsakovai (t. y. miesto Taryba – red. past.) sutinka su pareiškėjo reikalavimu panaikinti 2016 metų gruodžio 19 dienos Tarybos sprendimą ir grąžinti į mero pavaduotojo pareigas.“
D. Griškevičiui grįžus, „Šiaulių kraštas“ klausė A. Visocko, kaip vykdys įsipareigojimą naikinti Tarybos sprendimą? Patikino, jog nieko nedarys, nes „teismas jį panaikino“.
Tačiau Savivaldybės teisės aktų sistemoje ir toliau nurodoma, jog Tarybos sprendimas atleisti D. Griškevičių yra „galiojantis“.
„Automatiškai“ panaikintas
Teisės skyriaus vedėja Laura Steponkienė „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog meras neturįs inicijuoti Tarybos sprendimo naikinimo, jis esą „automatiškai“ yra panaikintas.
„Nes taikos sutartyje išspręstas skundo teismui prašymas“, – komentavo teisininkė.
„D. Griškevičiaus reikalavimas naikinti Tarybos sprendimą buvo nukreiptas ne Savivaldybei – teismui, o šalys susitarė, kad teismas sprendimą naikintų“, – aiškino L. Steponkienė.
Pasvarstė, gal sutarties formuluotė neteisingai surašyta? Sutarties tekstą rengiant Teisės skyrius nedalyvavo. Advokatas taip pat nebuvo samdytas.
„Gal D. Griškevičiaus advokatas taikos sutartį surašė?“ – svarstė Savivaldybės teisininkė.
Kodėl „automatiškai panaikintas“ Tarybos sprendimas vis dar skelbiamas galiojančiu?
„Bendrojo skyriaus klauskite – jeigu žymos neuždėjo informatikai, aš negaliu atsakyti“, – sakė teisininkė.
Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Gytis Skurkis „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog skyrius tuo neužsiima – tai Tarybos ir mero sekretoriato reikalas.
Mero patarėja teisės klausimais Vilma Strupienė patarė visų atsakymų ieškoti Teisės skyriuje.
Pats D. Griškevičius stebėjosi, kad Tarybos sprendimas jį atleisti kabo sistemoje, esą tai tik „neapsižiūrėjimas“.
„Ačiū, kad pastebėjote, pasakysiu Tarybos sekretoriatui, kad išimtų“, – sakė vicemeras.
Klausiamas, kas turi teisę nurodyti, kad Tarybos sprendimas nebegalioja, aiškino painiai: „Sprendimo rengėjas, Tarybos nariai.“
Taryba turėtų svarstyti
„Nesutikčiau, kad taikos sutartimi automatiškai buvo panaikintas Tarybos sprendimas“, – teigė „Šiaulių kraštui“ Asta Jasiūnienė, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje.
Jos nuomone, Taryba prie šio klausimo turi grįžti.
„Sutartyje aiškiai parašyta, dėl ko šalys susitarė. Atsakovas – šiuo atveju meras – sutiko panaikinti Tarybos sprendimą – tai sutarties įgyvendinimo sąlyga, todėl meras turėtų inicijuoti sprendimo panaikinimą“, – sako A. Jasiūnienė.
Vyriausybės atstovas neprižiūri teismo sprendimų įgyvendinimo. Bet kadangi į ją kreipėsi Tarybos nariai, tai konsultavosi su Vyriausybės teisininkais ir bandė kalbėtis su A. Visocku.
„Bet su mano nuomone jis nesutiko“, – sakė Vyriausybės atstovė.
Taškas dar nepadėtas
16 Tarybos narių, kurie sudaro daugumą Taryboje, bandė teismui skųsti mero ir vicemero taikos sutartį, bet skundas nebuvo priimtas.
Paaiškėjo, jog teisę skųsti turi tik pats meras ar jo įgaliotinis, o mero įgaliojimą gauti buvo nerealu.
Politikai, įžvelgdami, jog dėl Savivaldos įstatymo spragų yra sukurtas precedentas vienašališkais mero sprendimais naikinti Tarybos priimtus sprendimus, raštu kreipėsi į Prezidentę, Seimo Pirmininką, Premjerą.
Šiaulių politikų raštas buvo nukreiptas atitinkamoms institucijoms.
„Šiaulių kraštui“ vienas iš kreipimosi iniciatorių socialdemokratas Justinas Sartauskas sakė, jog kol kas sulaukta tik Seimo Savivaldybių reikalų komiteto atsakymo.
„Atsakė, jog Tarybos išimtinė teisė yra priimti sprendimus arba juos panaikinti, jokiai kitai institucijai tos teisės negalima perduoti, – informavo J. Sartauskas. – Dar parašyta, kad, jeigu meras – Tarybos narys pažeidė priesaiką, tai turime teisę inicijuoti apkaltą. Bet ar teisėtas buvo D. Griškevičiaus grąžinimas į vicemero pareigas, sudarant taikos sutartį be Tarybos pritarimo, atsakymo negavome.“
Manąs, jog taškas šioje istorijoje nėra padėtas. Dar laukiama Vidaus reikalų ministerijos ir Teisingumo ministerijos išaiškinimų.
Skolingas 430 eurų
Alga už vasario mėnesį D. Griškevičiui suskaičiuota, bet jos negaus.
Paaiškėjo, kad jam išmokėtos išeitinės kompensacijos ir priklausiusių atostoginių suma viršijo taikos sutartimi išsireikalautos kompensacijos už priverstinę pravaikštą ir atlyginimo už vasario mėnesį sumą.
Apskaitos skyriaus duomenimis, po šio perskaičiavimo D. Griškevičius Savivaldybei liko skolingas 430 eurų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Domas Griškevičius įsitikinęs, jog jo sugrįžimo į vicemerus istorijoje taškas padėtas: „Viskas yra, kaip turi būti – taikos sutartimi teismas grąžino mane – ir viskas.“
Meras Artūras Visockas pats vienas nusprendė sutikti panaikinti Tarybos sprendimą.
Asta Jasiūnienė, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje, mano, jog vykdydamas taikos sutarties sąlygas meras turi inicijuoti Tarybos sprendimo panaikinimą: „Nesutikčiau, kad jis yra „automatiškai“ panaikintas.“