
Naujausios
Kardinolas A. J. Bačkis: mesijo su burtų lazdele nėra
Penktadienį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje surengtas susitikimas su Jo Eminencija kardinolu Audriu Juozu Bačkiu. Svečias dalijosi prisiminimais apie vaikystę, darbą įvairiose šalyse, apie tai, kokią Lietuvą išvydo 1992 metais. Šiandien kardinolą labiausiai liūdina susvetimėjusi ir nevieninga visuomenė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
A. J. Bačkis šiauliečiams pristatė 2015 metais išleistą knygą „Taip, laimingas. Kardinolą Audrį Juozą Bačkį kalbina Antanas Gailius“.
Į knygą sugulė A. J. Bačkio prisiminimai apie vaikystę Paryžiuje, tarnystę Bažnyčiai apaštališkosiose nunciatūrose Turkijoje, Filipinuose, Nigerijoje ir kituose tolimuose kraštuose, susitikimus su žymiais žmonėmis, glaudų bendradarbiavimą su popiežiumi Jonu Pauliumi II Romos Kurijoje, apie grįžimą į Lietuvą ir darbą atkuriant Lietuvos santykius su Visuotine Bažnyčia.
Susitikime A. J. Bačkį kalbino žymus visuomenininkas, Vilniaus universiteto profesorius Paulius Subačius.
A. J. Bačkis gimė 1937 metais Kaune, diplomato Stasio Bačkio ir mokytojos Onos Galvydaitės-Bačkienės šeimoje. 1938 metų rudenį šeima išvyko į Prancūziją, Paryžių. Ten prabėgo būsimo kardinolo vaikystė.
Lietuvių kalbos mokė mama. „Pykdavau. Vasara, visi vaikai žaidžia, o aš diktantus rašau. „Mane“ be nosinės, „manęs“ – su nosine. Sakau, kodėl tokios išimtys?“ – gimtosios kalbos pamokas dabar su šypsena prisimena kardinolas.
Paryžiuje A. J. Bačkis baigė kunigų seminariją ir išvyko studijuoti į Popiežiškąjį Grigaliaus universitetą Romoje.
Pasirinkęs kunigystę niekada nesigręžiojo atgal, darė tai, ką buvo liepiamas, vyko ten, kur siuntė.
Kai Antrajame Vatikano susirinkime, kuris vyko 1962–1965 metais, buvo iškeltas klausimas, kodėl apaštališkosiose nunciatūrose ir kitose Vatikano tarnybose dirba vien italai, pradėta ieškoti išsilavinusių kunigų įvairiose šalyse.
Pasiūlymą dirbti diplomatinėje tarnyboje gavo ir A. J. Bačkis. Diplomato sūnui toks darbas buvo ne prie širdies, tačiau popiežiaus sprendimui nesipriešino ir išvyko į nunciatūrą Filipinuose, po metų – į Centrinę Ameriką, Kosta Riką, dar po poros metų – į Turkiją, vėliau – į Nigeriją.
Po to 14 metų dirbo įvairiose Vatikano tarnybose.
„Šeštadieniais, sekmadieniais eidavau į parapiją. Tas man buvo mieliau – kunigiškas darbas“, – sakė A. J. Bačkis.
1988 metais A. J. Bačkis išvyko dirbti į Olandijos nunciatūrą.
Jis prisimena, kad tuo metu Olandijoje girdėjo apie „bruzdesį“ Pabaltijo šalyse, tačiau Vakarų pasaulyje niekas netikėjo, kad Lietuvai ir kitoms valstybėms pavyks išsilaisvinti.
„Vienintelis Jonas Paulius II tikėjo, kad Lietuva išsilaisvins. Ir mano tėvelis visą gyvenimą tuo tikėjo“, – sakė A. J. Bačkis.
Popiežiaus siunčiamas su įgaliojimais atnaujinti Vatikano diplomatinius santykius su Lietuva, A. J. Bačkis 1992 metais, po 54 metų pertraukos, grįžo į tėvynę. Buvo paskirtas Vilniaus arkivyskupu metropolitu.
„Informacijos daug turėjau apie Lietuvą, pažinojau Lietuvos vyskupus, bet atvykęs įkritau į tokią visuomenę, kurios visai nepažinojau. Buvo nelengva“, – atvirai sakė Jo Eminencija.
Nelengva Lietuvoje tuo metu buvo ir materialiai. Vos atvykęs į Lietuvą apsigyveno Vilniaus Šv. Mikalojaus parapijoje. Butukas varganai apstatytas, nėra karšto vandens. Norėdamas apsiprausti, nusiskusti, vandenį stiklinėje šildydavo elektrine spirale. Maudytis eidavo pas kaimynus.
Atvykusi aplankyti vaikystės draugo prancūzų šeima buvo apstulbusi. Grįžę į Prancūziją draugai sutelkė buvusius bendramokslius, vaikystės draugus skautus ir suorganizavo paramą. Parūpino A. J. Bačkiui būtiniausių daiktų, patogią lovą. Vėliau prancūzai įkūrė „Aušros Vartų fondą“, rinkdavo labdarą, aukas savo šalyje ir siųsdavo lietuviams: neįgaliesiems, našlaičiams, nepasiturintiems.
P. Subačius atkreipė dėmesį, kad tuo metu Lietuvoje jau buvo prasidėjęs nusivylimas.
„Manau, kad lietuviai yra truputį svajotojai, ieško gelbėtojų, mesijo. Atrado vieną, kuris vedė į laisvę, paskui tas jau atsibodo, ieškojo kito, trečio... Ir dabar ieško mesijaus, kuris turėtų stebuklingą lazdelę ir viską pakeistų: ekonominę, socialinę padėtį. Tokių dalykų nėra“, – sakė A. J. Bačkis.
Jis matė, kad vieni nuoširdžiai dirbo, kiti žiūrėjo tik savo interesų, naudojosi situacija ir krovė milijonus ne Lietuvos, o savo labui.
„Gražu yra pasiekti laisvę, bet kai pasieki, reikia kiekvieną dieną kovoti, kad ją išlaikytum, įtvirtintum“, – įsitikinęs Jo Eminencija.
Vykdamas į Lietuvą A. J. Bačkis turėjo tikslą atkurti Bažnyčią, kad ji galėtų normaliai funkcionuoti. Ne tik mūrus atstatyti.
„Mano svajonė buvo pastatyti Bažnyčią ant kito pagrindo – ant bendravimo tarp žmonių, bendravimo tarp kunigų, sukurti draugiškesnius, broliškesnius santykius. O sunkumą tokį radau, kad čia nebuvo pasitikėjimo vienas kitu“, – prisimena kardinolas.
Sunku buvo suvesti žmones draugėn, nes vieni apie kitus per daug gerai žinojo: tas su sovietais bendradarbiavo, tas tik savęs žiūrėjo, tas kovotojas už laisvę buvo.
„Mano įsitikinimu, Bažnyčia turi būti atvira visiems. Man nesvarbu, į kokią partiją jūs įsirašote. Bažnyčia turi būti laisva nuo politikos“, – sakė kardinolas.
Labiausiai kardinolą liūdina tai, kad visuomenė yra susvetimėjusi, nėra vienybės, kad visi pečius surėmę dirbtų Lietuvos labui. Pasak svečio, turbūt lietuviams dar teks nueiti ilgą kelią link solidarumo, broliškumo. Turės praeiti nemažai laiko, kol pasimirš praeities nuodėmės.
Laimės receptas
Pasak P. Subačiaus, Jo Eminencija padarė patį akiplėšiškiausią pareiškimą per visą gyvenimą, duodamas savo knygai pavadinimą „Taip, laimingas“, ir paprašė pasidalyti tuo laimės receptu su visais.
„Kelią į laimę kiekvienas turi rasti savo širdyje. Laimingas, kuris elgiasi pagal savo sąžinę. Laimė, kai žmogus nėra padalytas savyje, kai eina pasirinktu gyvenimo keliu. Sekasi, nesiseka – ne tai svarbu. Dievas mato mūsų pastangas“, – sakė A. J. Bačkis.
Pasak svečio, žmogų laimingą daro ir geri darbai: „Motina Teresė sakydavo, kad kiekvieną dieną reikia padaryti ką nors gražaus Dievui. Kai buvau skautas, mums kiekvieną dieną reikėdavo padaryti bent vieną gerą darbelį. Kartais ir persistengdavome, bet tai buvo labai gera mokykla – daryk gerus darbus, ir būsi laimingas.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kardinolą Audrį Juozą Bačkį į Šiaulius atlydėjo Vilniaus universiteto profesorius Paulius Subačius.
Kardinolas Audrys Juozas Bačkis sakė, jog laimė – kai eini pasirinktu gyvenimo keliu.
Knygoje „Taip, laimingas. Kardinolą Audrį Juozą Bačkį kalbina Antanas Gailius“ A. J. Bačkis pasakoja apie savo vaikystę, darbą įvairiose šalyse, pažintį su garsiomis asmenybėmis ir paprastais žmonėmis.
Į susitikimą su garbingu svečiu susirinko pilna bibliotekos salė.