
Naujausios
Kai sąskaitoje – nulis, ant slenksčio – bankrotas
Šiaulių miesto valdžia metė Savivaldybės valdomam „Žiburio“ knygynui gelbėjimosi ratą, kaip išbristi iš skolų, tačiau bendrovė gali bankrutuoti. Miesto centre esančios patalpos – geras nekilnojamojo turto kąsnis. Kas jo atsikąs? Pirmiausia jos gali būti įkeistos „Šiaulių energijai“.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Tikisi išvengti bankroto
Savivaldybė kontroliuoja visas skolose skęstančios UAB „Žiburio" knygyno akcijas, tačiau esą nežinojo tikrosios finansinės situacijos, kol pernai nepasikeitė bendrovės vadovės. Neva ankstesnė direktorė teikė neteisingas ataskaitas, nors jos ir audituotos, ir Savivaldybėje tvirtintos kasmet.
„Šiaulių kraštas“ rašė, jog kovo 30 dieną miesto Taryba priėmė sprendimų paketą finansinei bendrovės situacijai stabilizuoti ir atsiskaityti su skolomis. Tačiau vos daugiau nei pusmetį bendrovei vadovavusi R. Ignatavičienė balandžio 10 dieną parašė prašymą ją atleisti. Kadangi susirgo, sprendimas buvo atidėtas.
Pirmadienį Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, jog R.Ignatavičienės prašymas bus patenkintas balandžio 28 dieną, sušaukus bendrovės valdybą.
„Spręsime tada ir bendrovės vadovo ir kitus klausimus, – sakė jis. – Konkursas naujam direktoriui parinkti jau yra paskelbtas.“
A. Bartulis įvardijo, jog laikinai vadovauti knygynui bus pavesta Žydrūnui Augustinui, Savivaldybės bendrovės „Pabalių turgus“ direktoriui.
Ar neteks inicijuoti „Žiburio“ knygyno bankroto?
„Tikimės, jog to daryti nereikės, – sakė A. Bartulis. – Turime visas prielaidas situaciją sutvarkyti.“
„Šiaulių energija“ – vis dar tarp gelbėtojų
Savivaldybės Administracijos vadovas tikino, jog „vyksta veiksmas“ pagal Tarybos priimtus sprendimus knygyno veiklai stabilizuoti.
„Darome visus būtinuosius veiksmus, tik procesai užtrunka ne vieną mėnesį“, – pabrėžė A. Bartulis.
Jo žodžiais, praeitą savaitę į biudžetą „įdėjo pinigus“ – 51 tūkstantį eurų bendrovės įstatiniam kapitalui didinti.
„Ir dėl paskolos informacija surinkta, tik dėl direktorės ligos negalėjome priimti sprendimo – priimsime ketvirtadienį“, – žadėjo direktorius.
100 tūkstančių eurų paskolą knygyno skoloms dengti ketinama imti ne iš bankų, o iš Savivaldybės bendrovės „Šiaulių energija“.
„Grįžtame prie „Šiaulių energijos“ varianto, – sakė A. Bartulis. – Su bankais procesas užtruks, o taip greičiau sprendimą priimtume“.
A. Bartulis sako, jog šilumos tiekėjų paskola neturėtų „reikšmingos įtakos“ „Šiaulių energijai“. Bendrovės finansiniai srautai geri, pernai turėjo 3 milijonus eurų pelno, turinti ir pakankamą apyvartos lėšų likutį paskolai teikti. Be to, už paskolą būtų įkeistos knygyno patalpos miesto centre.
Atliekamas naujas jų vertinimas, nes brangios patalpos „auksinėje vietoje“ – Vilniaus gatvės bulvare – buvo įvertintos vos 11 tūkstančių eurų.
Ilgai biurokratija sukasi
R. Ignatavičienė „Šiaulių kraštui“ teigė, jog apsisprendė išeiti, nes biurokratiniai procesai Savivaldybėje per daug ilgai užtruko.
„Priimti Tarybos sprendimai ir manoma, jog padėtas taškas – gali vykdyti veiklą, bet toli gražu yra ne taip, – sakė R. Ignatavičienė, atmesdama mero Artūro Visocko viešoje erdvėje išsakytą apgailestavimą, jog ji galėjusi dirbti, nes esą „pinigai buvo duoti“. – Tarybos sprendimai dar nėra galimybė turėti įplaukas sąskaitose, reikia dar pereiti biurokratines procedūras.“
Ji pabrėžė, kad po kovo 30 dienos Tarybos posėdžio jai buvo pasakyta, jog „pinigai bus po savaitės“.
„Bet ir šiandien jų nėra sąskaitoje“, – sakė knygyno direktorė.
Dėl paskolos pati prieš tris mėnesius kreipėsi į bankus – norinčių skolinti neatsirado.
„Ar įsivaizduojama, kad nuo sprendimo leisti imti paskolą, kažkas pasikeitė?"– klausė ji.
R. Ignatavičienė palygino, jog nė neįsivaizduojama, kad privačiame sektoriuje akcininkų sprendimo reikėtų laukti tris–penkis mėnesius.
„Aš apie blogą padėtį signalizavau dar pernai lapkritį, – prisiminė ji. – Bet klausimai buvo vilkinami. Sausį–vasarį iš viso niekas nebuvo sprendžiama – tik vidiniai politiniai klausimai. Jeigu jiems tai svarbiau, nei tai, kas rūpi visuomenei, tai ir yra, kaip yra.“
Nebus lengva ir naujam direktoriui. Ji neslėpė, jog prarasti santykiai su klientais, prarastas tiekėjų pasitikėjimas. Ne vienas tiekėjas jau grasinosi inicijuoti bankrotą. Skolų grąžinimo laukia apie 80 tiekėjų.
Per vasarį–kovą sugebėjusi sumažinti skolas iki 59 tūkstančių eurų. Pavyko grąžinti dalį knygų, „užsistovėjusių“ ilgiau nei metus. Sutiko jas atgal priimti tie tiekėjai, kurie rado galimybę jas realizuoti kitur.
„Keli maži tiekėjai dar duoda knygų, o didieji dar laukia atsiskaitymo, tada atnaujins tiekimą, bet pasakė, jog bus visai kitos knygų pristatymo sąlygos – tik su išankstiniu apmokėjimu“, – teigė R. Ignatavičienė.
Vienas iš kelių – parduoti akcijas arba turtą
Pirmadienį pareigas pradėjęs eiti vicemeras Justinas Sartauskas, kuris kuruos kultūros klausimus, abejoja, ar laikinasis vadovas turės kada knygyno problemų iš esmės imtis. Jo žodžiais, „Ž. Augustinas tik paskraidys kaip kregždė – jam juk ir turgų reikia žiūrėti“.
Bet naujasis vicemeras tikino, jog „Savivaldybė neleis bankrutuoti bendrovei, kai turi tokias patalpas brangioje vietoje“.
„Išeitis yra dengti skolas ir tęsti veiklą kuo greičiau radus naują vadovą, – pabrėžė jis. – Kiti variantai – naujai įvertinus turtą, parduoti bendrovės akcijas arba likviduoti bendrovę ir parduoti turtą – patalpas – už realią rinkos kainą.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Antanas Bartulis, Savivaldybės Administracijos direktorius, sako, jog ketvirtadienį bus sprendžiami ir „Žiburio“ knygyno vadovo atleidimo, ir paskolos ėmimo skoloms dengti klausimai.
Rima Ignatavičienė nuo praeitų metų rugsėjo vadovavo „Žiburio“ knygynui, o apie rastą blogą padėtį Savivaldybei „signalizavo“ dar lapkritį: „Ar koks privatus sektorius penkis mėnesius lauktų akcininkų sprendimo?“