
Naujausios
Pateiktos idėjos signatarams įamžinti
Šiauliuose meniniu akcentu rengiamasi įamžinti Vasario 16-os akto signatarų – Mykolo Biržiškos, Stepono Kairio, Alfonso Petrulio ir Jono Vileišio, kurie mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje, atminimą. Konkursui yra pateikti šeši darbai: ir abstrakčios kompozicijos, ir realistinė skulptūra.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Iškiltų šalia gimnazijos
Meniniam akcentui statyti vieta parinkta prie Juliaus Janonio gimnazijos, kurios ištakos – Šiaulių berniukų gimnazija.
Čia XIX–XX amžių sandūroje mokėsi M. Biržiška, S. Kairys, A. Petrulis ir J. Vileišis – keturi iš 20 signatarų, kurie 1918 metų vasario 16 dieną pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą. Valstybės 100-mečiui, kurį švęsime kitų metų vasario mėnesį, norima įamžinti jų atminimą,
Savivaldybė, paskelbusi konkursą meniniam akcentui sukurti, sulaukė šešių pasiūlymų. Konkursui teikiami darbai yra sudėti į Savivaldybės tinklalapį. Juos vertins ekspertų komisija. Komisijos posėdžio data neskelbiama, dar derinama su komisijos nariais, kurie nėra vietiniai.
Konkurso dalyviai neatskleidžiami. Idėjos aiškinamieji raštai, darbų vizualizacijos teikiamos užkoduotais pavadinimais ar skaičiais.
Kai kurie autoriai nurodo preliminarias sąmatas. Idėjoms įgyvendinti reikės 19 tūkstančių ar apie 20 tūkstančių eurų.
Savivaldybė meninio akcento projektui įgyvendinti (įskaitant ir konkurso premijų fondą) planuoja iš viso apie 30 tūkstančių eurų. Lėšos numatytos skirti pagal miesto įvaizdžio formavimo programą.
Ir skulptūros, ir kompozicijos – tvorelėje
Viena iš idėjų – gimnazijos kiemelyje statyti granitinę abstrakčią skulptūrą „Sielų buveinė“. Abstraktus jaunuolio siluetas primintų vandens šaltinio tėkmę ir simblizuotų mokyklą baigiančių mokinių kaitą, tėkmę.
Siūloma skulptūrinė kompozicija „Jie iš mūsų mokyklos“. Ant žolės iškiltų signatarus simbolizuojančios jaunuolių figūros iš juodo metalo ar nerūdijančio plieno. Idėja motyvuojama noru pažvelgti į signatarų įamžinimą per mokinio prizmę.
Siūlymo statyti ir realistinę vaiko dydžio bronzinę skulptūrą „Mokinys“. Link mokyklos kiemu eina XIX–XX amžiaus sandūros mokinukas. Nuo apšviestos jo figūrėlės tamsiuoju paros metu kristų atskiri keturi šešėliai link šviesiame grindinyje išlietų keturių signatarų vardų. Šešėlio simbolika – ryšys su praeitimi, istorinėmis asmenybėmis. O skulptūra, pasak autoriaus, iš laiko perspektyvos mokiniams padėtų suprasti: „To amžiaus jie buvo tokie, kaip aš“.
Kitos idėjos susijusios su mažosios architektūros kompozicijomis. Pavyzdžiui, – ant postamento statyti kubą su lauko rieduliu. Akmuo, traiškantis grotas, simbolizuotų minties laisvę, apsisprendimą, stabilumą.
Du autoriai siūlo meninio akcento kompozicijas integruoti į gimnazijos tvorelę ties Tilžės gatve. Vienas iš jų teikia idėją įkomponuoti į tvorelę plokštes su iškaltais signatarų parašais ir informaciniu tekstu, kitas – statyti kompoziciją vietoj tvorelės sienelės ties įėjimo vartais.
Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog tikimasi, kad dar iki šių metų pabaigos ekspertų atrinktas meninis akcentas bus sukurtas ir pastatytas. Oficialus atidarymas įvyktų 2018 metais per Vasario 16-os iškilmes.
Bronzinė berniuko, einančio į mokyklą, skulptūra. Nuo jos krintantys šešėliai simbolizuoja keturias istorines asmenybes.
Meninis akcentas su signatarų parašais – ant ribos tarp miesto ir gimnazijos teritorijos, integruotas į esamą tvorą.