
Naujausios
Medikai – į sąjūdį, o valstybė – prie sankcijų
Medikai sako pavargę nuo vis augančių krūvių ir vietoje stovinčių atlyginimų. Negana to, nuo kitų metų sausio pirmos dienos gydymo įstaigoms gresia dar ir piniginės sankcijos, jei pacientai pas medikus nepateks per nustatytą laiką. Šiaulių medicinos įstaigų vadovai sunerimę – kur reikės rasti trūkstamų specialistų?
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sujudo dėl didėjančių krūvių ir nedidėjančių algų
Nuo kitų metų sausio 1 dienos įsigalioja Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisos, kuriose, be kita ko, surašyti maksimalūs medicinos paslaugų teikimo terminai, per kiek laiko paslauga turi būti suteikta pacientui.
Pavyzdžiui, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems pacientams sveikatos priežiūros paslauga pas šeimos gydytoją turės būti suteikiama ne vėliau kaip per 7 dienas. Norint patekti pas gydytojus specialistus reikės laukti ne ilgiau kaip 30 dienų. Brangūs tyrimai turės būti atliekami per 30 dienų, o planinės operacijos – per 60 dienų.
Jei gydymo įstaiga pavėluos, bus baudžiama – gaus mažesnį apmokėjimą už paslaugą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Jei pavėluos suteikti paslaugą iki 10 dienų, ligonių kasos finansavimą mažins penktadaliu, jeigu vėluos nuo 11 iki 20 dienų – trečdaliu, jeigu 21 ir daugiau dienų – nurėš net pusę apmokėjimo.
Šios pataisos ir žinia, kad Latvija savo medikams žada kelti atlyginimus net 80 procentų, paskatino sukrusti Lietuvos medikus ir kitus sveikatos sistemos priežiūros darbuotojus. Susibūrę į Lietuvos medikų sąjūdį jie paskelbė peticiją, kuria reikalauja nedelsiant 30 procentų padidinti visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų atlyginimus.
Taip pat reikalaujama nedelsiant priimti ir viešai paskelbti valstybinio lygio normatyvinius dokumentus, ribojančius maksimalų darbo krūvį sveikatos priežiūros įstaigose, bei nustatyti minimalią pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros ir gydytojų specialistų konsultacijos trukmę taip įteisinant ir užtikrinant minimalų gydytojo ir slaugos personalo skiriamą laiką pacientui.
Skelbiama, kad po peticija pasirašė jau daugiau kaip 25 tūkstančiai medicinos darbuotojų.
Valstybė „forsuoja“ žmogiškųjų išteklių sąskaita
Lietuvos gydytojų sąjungos Šiaulių filialo buvusi vadovė, Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja gastroenterologė Gitana Acutė sako, kad peticiją palaiko ir šiauliečiai medikai. Viliasi, kad pagaliau bus išgirsti.
Gydytojos įsitikinimu, 30 ar 60 dienų terminai patekti pas specialistą yra gerokai per trumpi.
„Švedijoje, išsivysčiusioje, turtingoje šalyje, žmogus planinės tiesiosios žarnos operacijos laukia 9 mėnesius. Ir jokio nepasitenkinimo, – pateikia šalies, kurioje stažavosi, pavyzdį G. Acutė. – O mes norime čia ir dabar, kaip sovietiniais laikais.“
Pasak gydytojos, ilgas eiles pas specialistus lemia ne tik jų trūkumas, bet ir tai, kad šeimos gydytojai ne visada pagrįstai pacientą siunčia pas specialistą.
„Galvoju, kad mūsų pacientai labai nuvertina šeimos gydytoją, arba šeimos gydytojai yra pavargę ir nebesugeba objektyviai įvertinti situacijos. Tenka susidurti, kai atlikti tyrimai ir aiškios, nesudėtingos situacijos, bet šeimos gydytojas, vietoj to, kad žmogui iš karto paskirtų gydymą ir šis jau po kelių dienų galėtų pasijusti geriau, siunčia pas specialistą, ir pacientas laukia du mėnesius be jokio gydymo“, – pasakoja G. Acutė.
Pasak G. Acutės, ir gydytojai specialistai, ir šeimos gydytojai yra taip apkrauti darbu, jog pacientui gali skirti vos 10 minučių.
„Tai tikrai per mažai laiko. Turėtų būti 30–40 minučių. Taigi, jeigu gydytojas dirba 4 valandas, turėtų priimti iki 8 pacientų. O kur dabar mes einam? Į kokybę ar į eilių mažinimą? Jeigu prioritetas yra pacientas, tai duokite mums laiko jį oriai pakonsultuoti, kad nei pacientas, nei gydytojas nejaustų įtampos“, – sako gydytoja.
G. Acutės įsitikinimu, valstybė turėtų ieškoti kitokių sprendimo būdų, o ne „forsuoti jau ir taip saikingų žmogiškųjų išteklių sąskaita“.
„Tai tik provokuoja medikų bėgimą iš Lietuvos. Visi ieško, kur galėtų normaliai, racionaliai, o ne savo sveikatos ir emocinio nusivylimo sąskaita panaudoti žinias, kurių siekė 10–15 metų“, – teigia gydytoja.
Specialisto galima ieškoti ir kitame mieste
Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė mano, jog vykdant įsakymą dėl pacientų patekimo pas gydytojus terminų iškils problemų.
„Eilės iki šiol egzistuoja ir jos susidaro dėl objektyvių priežasčių, dažniausiai dėl gydytojų stokos. Tokia situacija susidarė keliems gydytojams išėjus į užtarnautą poilsį bei vaiko auginimo atostogų“, – aiškina medicinos direktorė.
Problemą ligoninė bandys spręsti ieškodama jaunų specialistų.
„Tačiau kiekvienas žmogus, gavęs šeimos gydytojo siuntimą pas gydytoją konsultantą, gali registruotis į bet kurią šalies gydymo įstaigą, kurioje artimiausiu metu yra laisvų talonų. Tad visai nebūtina laukti eilės ten, kur šiuo metu specialisto konsultacijai yra didelė eilė“, – pataria V. Makštutienė.
Pasak medicinos direktorės, Šiaulių ligoninėje dėl tyrimų ir planinių operacijų terminų problemų iškyla labai retai. Pavieniais atvejais eilės tenka laukti tik kataraktos operacijoms. Sąnarių protezavimui ortopedai-traumatologai taip pat registruoja pacientus atskira tvarka.
„Peticijoje keliamiems reikalavimams pritariančių tikrai daug, tad viliamės, kad įvyks dialogas tarp medikų ir Vyriausybės“, – sakė V. Makštutienė.
Pasiūlė patiems finansuoti specialistų ruošimą
Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis sako, kad poliklinika iš anksto pradėjo ruoštis įstatymo pataisoms ir įsteigė būtinosios pagalbos kabinetą, kuriame pamainomis dirba du šeimos gydytojai. Jie priima pacientus, kurie nespėja pakliūti pas savo šeimos gydytoją per numatytą laiką arba jų šeimos gydytojas išvykęs, serga ar atostogauja.
Jeigu dėl šeimos gydytojų M. Maželis daugiau ar mažiau ramus, tai didžiausią problemą kelia specialistų trūkumas. Ypač trūksta endodonto ir ortodonto. Tai specialistai, kurių „valdiškose“ gydymo įstaigose – vienetai. Jie važinėja po visą Lietuvą. Atvyksta šie specialistai ir į Centro polikliniką. Dirba 0,3 etato, todėl eilės pacientams tenka laukti ir tris mėnesius.
Be to, tai labai brangūs specialistai. „Privačiuose kabinetuose pacientai jų neįperka. Mes juos finansuojame kitų gydytojų sąskaita“, – sako M. Maželis.
Pasak direktoriaus, šių sričių specialistų Lietuvoje per metus paruošiama vos vienas du. „Kreipėmės į universitetus, kad padidintų priėmimą, kad įdarbinsime. Atsakė, kad nėra galimybės, pasiūlė patiems finansuoti studentų ruošimą“, – pasakoja M. Maželis.
Gydytojas pritaria, kad medikų krūviai nesureguliuoti, nes valstybė neskiria papildomų pinigų paslaugoms teikti.
Pasak poliklinikos direktoriaus, medikų sąjūdis liudija, kad prieitas liepto galas, medikai persitempę, pavargę, kiti nesiruošia čia likti.
„Kai pasikalbu su šeimos gydytojais rezidentais, tai kas antras nelabai galvoja likti Lietuvoje. Tai baisu“, – sako M. Maželis.
Ar tiki, kad Vyriausybė patenkins medikų reikalavimą ir pakels atlyginimus 30 procentų?
Poliklinikos direktorius įsitikinęs, kad pirmiausia reikia sutarimo, o ne drastiškų, revoliucinių dalykų.
„Kažkokių sprendimų reikia tikėtis. Optimizmo negali prarasti. Kiek valstybė gali pavežti, turi spręsti Vyriausybė, bet kažkurią dalį atlyginimams reikėtų skirti“, – sako M. Maželis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Lietuvos gydytojų sąjungos Šiaulių filialo buvusi vadovė, gydytoja gastroenterologė Gitana Acutė sako, kad net turtingose šalyse patekimo pas gydytoją specialistą yra normalu laukti pusę metų, nes dėmesys skiriamas aptarnavimo kokybei.
Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė: „Kiekvienas žmogus, gavęs šeimos gydytojo siuntimą pas gydytoją konsultantą, gali registruotis į bet kurią šalies gydymo įstaigą, kurioje artimiausiu metu yra laisvų talonų.“
Šiaulių centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis sako, kad didžiausia problema ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje yra endodontų ir ortodontų, dirbančių valdiškose gydymo įstaigose, trūkumas.