
Naujausios
Cirkas be tigrų ar tigrai be cirko?
Šiauliuose gastroliuojančio čekų cirko „Cirkus Francesko Jung“ tigrai negalėjo prisijungti prie grupės šiauliečių, atėjusių piketuoti už jų teises. Aktyvistai siekia, kad cirko pasirodymuose būtų uždrausti laukiniai gyvūnai.
Tigrų dresuotojas ir cirko įkūrėjo sūnus Liudvigas Jungas sako, kad tigrai yra šeimos dalis, todėl juos myli, o ne muša.
Į cirką atėję miestiečiai stebėjosi, kad ginami laukiniai gyvūnai, o su šunimis leidžiama naudoti elektros šoką ir dygliuotus antkaklius.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Medžiotojams įstatymai keičiami greičiau
Akcija vyko trečiadienio vakarą šalia cirko vartų. Atėjo kelios dešimtys aktyvistų – vaikų, moksleivių, studentų, gyvūnų globėjų. Laikė plakatus „Už cirko spalvų tūno kančia“, „Neatskirk vaikų nuo mamos dėl pramogos“, „Aš nenoriu praleisti gyvenimo už grotų“ ir panašius. Plevėsavo Šiaulių miesto Jaunųjų gamtininkų centro vėliava. Pernai akcija „Prieš cirką su gyvūnais“ buvo surengta apginti cirke „įdarbintą“ drambliukę.
Piketo iniciatorė šiaulietė Raminta Ramanauskienė sakė atėjusi kalbėti už tuos, „kurie neturi balso teisės“.
Su bendraminčiais ji ragina Seimo narius ne kalbomis, o veiksmais užtikrinti gyvūnų teises – „uždrausti laukinių gyvūnų naudojimą jų prigimčiai prieštaraujančiuose cirko pasirodymuose“. Jos žodžiais, vien Europoje 29-ios šalys taiko draudimus ir ribojimus.
Latvijoje pernai vasarą priimtos įstatymo pataisos, draudžiančios naudoti bet kokius laukinius gyvūnus cirke, nors buvo pasiūlymų leisti naudoti gyvūnus iš specialaus sąrašo. Draudimas galioja Estijoje, o Lenkija, pasak R. Ramanauskienės, draudžia cirke naudoti laisvėje gimusius laukinius gyvūnus.
Ramintos nuomone, nebūtina atlikti išsamių tyrimų, kad suvoktum, ką gyvūnai išgyvena cirke.
„Dresuojant, kontroliuojant juos yra naudojama fizinė bausmė, smurtas, – sako piketuotoja. – Gyvūnai keliauja su cirku tūkstančius kilometrų ankštuose belangiuose vilkikų furgonuose, atvykę į cirko pasirodymo vietą daugybę laiko praleidžia narvuose.“
Dėl streso gyvūnai patiriantys psichinių sutrikimų, jų elgesys neprognozuojamas. „Yra atvejų, kai gyvūnas išprotėja, – pasakoja Raminta. – Siekiame, kad Seimas nemarintų įstatymų pakeitimo iniciatyvos. Kai reikia priimti Medžioklės įstatymo pataisas su ponu Bradausku priešakyje, svarstymai komitetuose įvyksta per naktį. O kai reikia priimti su gyvūnų teisėmis susijusius pakeitimus, derinama metus ir ilgiau.“
Šiaulietė sakė, kad piketai vyks ten, kur keliaus cirkas. Su Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija siekia, kad šalies teritorijoje būtų uždrausti cirko pasirodymai su laukiniais gyvūnais. Šios organizacijos vadovė yra darbo grupėje prie Aplinkos apsaugos ministerijos, svarsto įstatymų pakeitimus.
O kur dėtis gyvūnams, jau esantiems cirke? Raminta pripažįsta: „Taip, mes nesumesime šimtų tūkstančių eurų gyvūnams iš priekabų perkelti ten, kur jiems dera būti, bet tam yra valstybės, vyriausybės, Europos Sąjungos fondai, kurie labai garsiai eskaluoja gamtos apsaugą, aplinkosaugą. Prašome, prisijunkite!“
Nuomonės išsiskyrė
Į akciją šiaulietė Inga Garlauskienė atėjo su zenenhundų veislės šunimi. Ar šunų dresavimas nepažeidžia ir jų teisių? „Nebent jie būtų dresuojami per bausmes. Mes juos skatiname skanėstais, nebaudžiame. Tai – naminiai gyvūnai, jie pripratę gyventi prie žmogaus“, – sako Inga.
Jos nuomone, cirkas su laukiniais gyvūnais yra atgyvenusi pramoga.
„Į Šiaulius cirkas atvažiuoja vos ne kas savaitę, nes jis nebeturi kur važiuoti, daugelis šalių uždraudusios tokią pramogą. Mes tikimės, kad seimūnai supras, jog reikia žengti koja kojon su Europa“, – sakė šiaulietė.
Beždžionėlės kostiumu apsirengusi studentė Goda Mazrimaitė džiaugėsi akcija. „Gyvūnų neturėtų būti cirke, už grotų, jie neturi kentėti dėl mūsų pramogos. Tėvai ateina pasilinksminti ir atsiveda vaikus... Kodėl tai dar vyksta? Žmonės nenori matyti, ką gyvūnas išgyvena, kad mes pasidžiaugtume“.
„Nesąmonė“, – eidama pro piketuotojus sakė šiaulietė Greta. Ji norėjo nusipirkti bilietą į cirko pasirodymą. Gretos nuomone, cirke gyvūnai prižiūrimi, o kai kurie gal net nori vaidinti, pavyzdžiui, šunys: žvelgiant į šunis, cirko artistus, atrodo, kad jie net šypsosi.
„Žmonės muša šunis, pati ne kartą sudrausminau. Namie girdime, kaip palikti šunys kaukia, kenčia“, – pasakoja Greta. Ji stebisi, kad leidžiama šunų kontrolei naudoti antkaklius su elektros šoku.
Šalia stovėjusios moterys įsitraukė į pokalbį: žmonės žiauriai elgiasi ir su kačiukais – skandina, išbado akis. Atkreipė dėmesį į policijos pareigūnų šunis. „Kai pamatau tuos metalinius antkaklius ir kaip spygliai sminga į šuns kaklą, norisi papurtyti šeimininkus“, – sakė viena į cirką atėjusi moteris.
„Čia gyvūnai pamaitinti, o kiek šeimininkų savo auginius marina badu...“ – pridūrė kita.
Neliks cirke, rodys prie cirko
Tigrų dresuotojas ir cirko įkūrėjo Frančesko Jungo sūnus Liudvigas. susitikti su piketuotojais negalėjo, nes tą dieną buvo su žmona – šeima susilaukė kūdikio. Savo nuomonę jis išsakė vakar, stovėdamas šalia savo augintinių – pusantrų metų tigrų Princes, Čili ir Marti. Jauni tigrai, gainiodami vienas kitą, suko ratus palei grotas, stebėdami, kas vyksta kieme.
„Šie tigrai augo su mano vaikais. Jeigu juos muščiau, būtų neramūs, griebtų mane. Kai kuriuos šunis pavojinga maitinti iš rankos, bet ne šiuos tigrus“, – rodė vištieną tiesiai į nasrus kišdamas dresuotojas.
Ar jis nebaudžia gyvūnų, nenaudoja tramdymo priemonių? „Juokinga! Pasižiūrėkite į šiuos gyvūnus, argi galima juos dresuoti elektros šoku? Jeigu aš taip daryčiau, jie pultų mane. Aš ne Švarcenegeris, ne Ironmenas – suduosi, gausi atgal. Dresuojama skatinant mėsa“,– tikino Liudvigas Jungas.
Jis išleido iš narvo porą tigrų į maniežą ir pakvietė pažiūrėti, kaip moko savo augintinius. Tigrai buvo pasodinti ant savo pakylų ir iš ten viliojami mėsa pereiti į kitą vietą. Dresuotojas laikė žirgams skirtą botagą, kurį naudoja tigrams. Sakė, ne mušti, o parodyti kryptį. Išvydę šį botagą, tigrai prisimerkdavo.
„Kai įsigyji gyvūną, reikia nuolat su juo būti, prižiūrėti, kaip kūdikį, bendrauti. Šie tigrai gyveno mano namuose, kad priprastų prie mano šeimos. Jie – šeimos dalis“, – sako dresuotojas.
Jis netiki, kad laukiniai gyvūnai bus visiškai uždrausti. „Buvo uždrausta Anglijoje, dabar vėl pamažu pradeda leisti gyvūnų pasirodymus cirke.“
Dresuotojas tikino, kad Čekijoje, norint įsigyti laukinį gyvūną, reikia atlikti psichologinius testus. Be to, reikalingi veterinarijos leidimai, tikrinama, kokiomis sąlygomis gyvūnas bus laikomas.
Savo tigrus jis pirko iš Klaipėdos zoologijos sodo. Pusantrų metų augintiniai repetuoja keturis mėnesius."Jie yra gimę nelaisvėje, todėl paleidus juos vaikščios aplinkui voljerus, nes žino, kad tai jų namai“, – sakė Liudvigas Jungas.
Ar jo cirkui bus sunku, jeigu jame neliks laukinių gyvūnų? „Jie uždraus naudoti pasirodymuose, bet neuždraus turėti gyvūnų prie cirko. Aš jų neišleisiu į maniežą, rodysiu kieme. Mano gyvūnai liks su manimi, jų niekas negali atimti“, – įsitikinęs ponas Liudvigas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dresuotojas demonstravo, kad pusantrų metų tigrai yra meilūs, nori būti glostomi. „Jeigu juos muščiau, griebtų mane“, – sakė Liudvigas Jungas.
„Kiek sumokėjai už bilietą? Aš sumokėjau savo laisve“. Pikete buvo kalbama ir apie zoologijos soduose auginamų gyvūnų teises.
Kelios dešimtys šiauliečių norėjo atkreipti dėmesį į laukinių gyvūnų išnaudojimą cirke.
Raminta Ramanauskienė stebėjosi, kodėl taip ilgai Seimo nepasiekia įstatymų pataisos dėl gyvūnų teisių.
Šiaulietė Inga į piketą atėjo su šunimi. Jos nuomone, šunų dresavimas nepažeidžia jų teisių, jeigu nėra mušami ar baudžiami.
Studentė Goda Mazrimaitė ne tik gina gyvūnus, bet jų ir nevalgo – veganė stebisi, kad dėl žmonių pramogos vis dar išnaudojami gyvūnai.
Cirko įkūrėjo sūnus ir dresuotojas Liudvigas Jungas nesiskundė žiūrovų stygiumi nei Šiauliuose, nei kituose miestuose.
Manieže – trumpa dresūros pamoka žurnalistams. Tigrai skatinami mėsos gabaliukais.
Baltoji tigriukė, narve rodžiusi švelnumą, vėliau manieže demonstravo ir savo nepriklausomą charakterį.