
Naujausios
Laisvėjimo tekstai
Vladas Vertelis
Užvaldė socializmo laikotarpis: detalės, situacijos, nauji vertinimai byra kaip vaismedžių žiedlapiai. Buvęs siurrealistinis pasaulis, kai išsitrina ribos tarp realybės ir fantazijų, tarp sveiko proto ir absurdo, man atrodo kaip tas šunėkas Sargiukas – ištikimas maitintojams ir skalijantis svetimiems.
Vilkšunių laikų mums neteko išgyventi. Mus saugojo ištikimi sargiukai.
Pirmajame ciklo rašinyje klausiau savęs, kodėl apie tai rašau ir kodėl apie tai reikia kalbėti, fiksuoti to meto detales ir praėjusio laikmečio vertinimus?
Pirmiausia – kad pradėtume ramiai, be kaltinimų ir isterijos kalbėti apie laikotarpį, kurio, sakoma, lyg nebuvo. Reikia nusimesti smėlio pusmaišį, kurį vieni patys užsimetėme, kitiems padėjo rėkianti minia... Kalbėti drąsiai, nesusigūžus – gal kas ne taip pagalvos, pašieps, apspjaudys pagieža, priklijuos etiketę. Ar mažai mums jų jau priklijuota?
„Socializmo ženklų“ rašiniuose vengiau ryškesnių išgyventų momentų, rankiojau buitinių detalių, kurios man atrodė – ir tipiškos, ir šiek tiek apibendrinančios. Panašiai buvo konstruojami ir kolegės Reginos Musneckienės komentarai.Todėl galbūt skaitytojams atrado, kad ir jiems panašiai buvo, o ir papasakoti gali daug stipriau ir įtaigiau. Be abejonės – taip.
Tokie rašiniai – gera proga stabtelėti, atsipūsti ir prisiminti, pamąstyti apie šį netolimą laikotarpį, kuris jauniems žmonėms atrodo kaip koks kosmosas. Argi taip galėjo būti?
Galėjo, bet buvo ir baisiau, ir dar – linksmiau, paradoksaliau ir daug kvailiau, ir dar daug spalvų ir jų atspalvių. Gyventa visaip. Kiekvieno mūsų tų laikų dienos yra pažymėtos ir didelio džiaugsmo, amžinos meilės, ir visokiausių svajonių ženklais.
Visose gyvenimo srityse buvo sukaupta neįkainuojamos patirties, įgyvendinta daugybė Lietuvai, lietuvių tautai, visiems čia gyvenantiems žmonėms naudingų sumanymų. Neištrinsi to laikotarpio nei iš šalies istorijos, nei iš kiekvieno mūsų praeities.
Vis dažniau pastebim, kad socialistinio gyvenimo laikotarpis domina ne vien visuomenės tyrinėtojus, kultūrologus, literatūros specialistus, bet ir menininkus, kultūros organizatorius. Organizuojamos to meto interjero parodos, leidžiami plakatų rinkiniai, o socialistinį realizmą išmokstama vertinti ne tik iš ideologinių, bet ir iš paveldosauginių pozicijų. Todėl. manau, kad stalinistinio laikotarpio skulptūros Vilniuje, ant Žaliojo tilto, nekėlė jokio pavojaus Lietuvai, neliaupsino jokių Putinų, o buvo tik ryškūs to Lietuvos laikotarpio kultūros ženklai. Nuspręsta, kad skulptūros kelia pavojų valstybingumui, skatina socializmo nostalgiją.
Skaitydamas garsios literatūrologės Vandos Zaborskaitės (1922 – 2010) knygą „Tekančio laiko ženklai“ suradau jos 2007 metais parašytą komentarą, o jame – eilutes, kuriomis profesorė lyg ir patvirtina, kad šis mūsų laikraščio skyrelis yra reikalingas, aktualus dabar ir gali pasitarnauti ateityje. Todėl pateikiu gana ilgą V. Zaborskaitės citatą:
„Praeitis neišvengiamai ištirpsta, bet pasilieka daugybėje įvairiausių žmonių atmintyje. Juo daugiau ir juo įvairesnių atsiminimų turėsime, tuo visapusiškesnis ir galų gale objektyvesnis praeities vaizdas mums susidarys. Labiausiai dabar reikia, kaip sakyta, atsiminimų tų žmonių, kurie gyveno tarp: tarp kovotojų ir nomenklatūros, nes tame tarp prabėgo didžiosios daugumos gyvenimai. Jų nepažinę ir nesupratę, nepažinsime ir nesuprasime savo praeities ir netapsime iš tikrųjų laisvi.“
Profesorė teigia, kad praėjusio laiko liudijimai gali pasirodyti atskiromis knygomis, juos gali kaupti Istorijos institutas. Pasak jos, „tik per išsamų, nuodugnų anų metų gyvenimo ir žmonių pažinimą įvyktų ta tikroji šiandien mums būtina liustracija“, galbūt visuomenei atnešanti ramybę ir susitaikymą.
Tad dar kartą kviečiu prisiminti tuos laikus. Savo prisiminimus, vertinimus, įžvalgas, paremtas konkrečiais faktais, siūlykite redakcijai. Laikraščio žurnalistai gali ir užrašyti jūsų liudijimus.
1978 metai.
Aleksandro OSTAŠENKOVO nuotr.