
Naujausios
Teršalai su chromu – nieko baisaus?
Buvusio Šiaulių odos ir avalynės kombinato „Elnias“ teritorijoje įsikūrę verslininkai ketvirtadienio rytą pastebėjo prie UAB „TDL oda“ pastato atsiradusias žalsvos ir mėlynos spalvos balas. Nuo jų sklido nemalonus kvapas. Baimindamiesi, kad tarša gali būti pavojinga, kreipėsi į Šiaulių aplinkos apsaugos agentūrą. Ten patarė skambinti 112. Aplinkosaugininkai nežino nei išsiliejusio skysčio sudėties, nei kokia žala padaryta aplinkai.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Valė teritoriją ir vėl teršia
Balos prie „TDL oda“ pastato, kuriame veikia bendrovės valymo įrengimai, atsirado ne pirmą kartą. „Už Europos Sąjungos pinigus buvo valoma „Elnio“ gamyklos teritorija, plakatus pakabino, o čia vėl teršia ir nieko?“ – stebėjosi redakcijai paskambinusi šiaulietė, kurios biuras įsikūręs netoli odininkų pastatų.
Ji pasakojo, kad balos atsirado iš ryto. Apie taršą pranešė Šiaulių miesto aplinkos apsaugos agentūrai, tačiau ten išgirdo, kad turi skambinti ne aplinkosaugininkams, o 112, nes taip greičiau „pajudės“.
Nuvažiavus į buvusią „Elnio“ teritoriją buvo matyti karštyje džiūstančios balos, kai kur buvo likęs tik žalsvas ir mėlynas dumblas.
Odininkų pastatą, iš kurio skystis atitekėjo, radome atidarytą. Iš jo sklido stiprus kvapas, buvo girdėti veikiantys įrenginiai. Šalia naujesnių talpyklų buvo matyti seni surūdiję įrenginiai, susidėvėjusios pastato sienos. Iš pirmo žvilgsnio sunku įsivaizduoti, kad čia vyksta XXI amžiaus odų pramonės įmonės gamybinių atliekų valymo procesas.
Šalia pastato sutikti vyrai paaiškino, kad nieko „baisaus“ neatsitiko, tik talpykla persipildė ir „šiek tiek“ išbėgo. „Nepavojinga“, – ranka mostelėjo vienas iš darbuotojų.
Įmonės „TDL oda“ gamybos cecho viršininkas Kęstas Bagvila redakcijai paaiškino, kad nesuveikė talpyklos lygio daviklis, todėl išbėgo „3–4 kibirai chromuoto skysčio“. Bendrovė užsiima sūdytų galvijų odų perdirbimu į chrominės odos pusgaminį „wet blue“.
„Kai atvažiavo aplinkosaugininkai, mes viską surinkome, į Talkšos ežerą niekas nenutekėjo“, – užtikrino K. Bagvila. Paklaustas, ar incidentas galėjo įvykti dėl susidėvėjusios įrangos ir kiauro pastato, iš kurio skystis nubėgo į gatvę, jis pajuokavo: „Gal norite prisidėti prie renovacijos?“ Tačiau vėliau paaiškino, kad netrukus pastatas bus tvarkomas, sandarinamas, o įranga „bet kokia genda“.
Į nelaimę – per aplinkui
Šiaulių aplinkos apsaugos agentūros vedėjo pavaduotojas Algimantas Gaubas sakė, kad inspektoriai į vietą nuvažiavo ketvirtadienį po 15 valandos ir rado išsiliejusių gamybinių nuotekų: „Nedidelis kiekis išsiliejo ant kieto pagrindo.“ Jis teigė nežinojęs, kad panašių atvejų jau yra buvę, taip pat negalėjo pasakyti, kokia išsiliejusio skysčio sudėtis, ar jame buvo chromo.
„Sunku pasakyti“, – komentavo aplinkosaugininkas. O jeigu radioaktyvi tarša ar panašus pavojus, negi aplinkosaugininkai netiria? „Tyrimu užsiima Analitinės kontrolės skyrius, priklauso ministerijai, ne mūsų pavaldumo, – aiškino A. Gaubas. – Ką galim? Faktą nustatė, užfiksavo, išsikvies, nubaus, paims paaiškinimą, procesas vyks. Gal kartais ir bus daromas tyrimas? Pirmadienį bus tiksliau...“
Paklaustas, kodėl apie žalą gamtai pranešantys gyventojai nukreipiami skambinti 112, A. Gaubas atsakė, jog po Aplinkos ministerijos atliktos reformos pranešimų registracija „eina per 112, tada informuoja Šiaulių valdybą (buvęs Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas), tada informacija ateina iki mūsų“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aplinkosaugininkai sako, kad išsiliejo iki 20 litrų, tačiau balos atrodė žymiai didesnės. Teritorija – netoli Talkšos ežero.
Teršalų „upelis“ tekėjo iš „TDL oda“ pastato.
Kaitri saulė teršalų balas greitai džiovino, palikdama spalvotą dumblą.
Pastatas, iš kurio ištekėjo teršalai, buvo atviras.