
Naujausios
Atminties akimirka
Paminėdami Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną žvakutes įžiebė žydų bendruomenės nariai, Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių merai, kiti valdžios atstovai, svečiai. Moksleiviai rankose laikė baltus popieriaus lapus su užrašais "We remember" (mes prisimename-angl.).
Šiaulių miesto ir rajono merai Artūras Visockas ir Antanas Bezaras prie atminimo akmens pastatė degančias žvakes.
Žydų bendruomenės nariai šalia žvakutės padėdavo ir po mažą akmenuką. Šią tradiciją paaiškino Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis: "Tai ženklas, kad prisimeni, kad lankai šią vietą, kad ji nėra pamiršta".
Tyloje prisimindami, kokią pražūtį sukelia neapykanta, kiek žmonių pražudė holokaustas. Susirinkusieji nesakė oficialių kalbų, sustojo atminties akimirkai.
Išgyvenusi holokaustą
Tarp susirinkusiųjų vienai moteriai Šiaulių geto vartai reiškė kur kas daugiau, nei iš kartos į kartą perduodamą istorinį atminimą. Ida Rozingerdaitė Vileikienė gimė šiame gete. Ji buvo vos 2 metų ir 4 mėnesių, kai tėvas, prigirdęs migdomųjų ir įdėjęs mergaitę į pagalvę išnešė ją iš geto.
Moteris pasakojo, kad žydams iš geto buvo leidžiama išeiti į šalia stovėjusią ligoninę ir atsinešti savo pagalvę. Idos tėvas savo pagalvę su įmigusiu vaiku permetė per geto tvorą. Iš anksto buvo susitaręs su lietuvių šeima, kad šie mergaitę paims ir išgelbės. Pasisekė, kad tuo metu prie geto tvoros nebuvo sargybinio su šunimi.
Taip Ida pateko į Zofijos ir Adolfo Staškevičių šeimą. Joje be globotinės augo dar penki vaikai. Šeima vertėsi sunkiai. Kaip sakė I. Vileikienė, ją priėmę žmonės buvo geri, tik dažnai stigo net duonos. Tačiau moteris taip išvengė geto "vaikų akcijos", kai visi ten augę vaikai buvo išvežti į Kužius ir sušaudyti.
"Aš praradau visus artimuosius. Tėvas žuvo Štutgorfo koncentracijos stovykloje, mamos broliai – Aušvice. Mamos likimas neaiškus", – pasakojo moteris.
Šiandien ji turi savo šeimą. Užaugino sūnų, didžiuojasi anūku, studijuojančiu veterinarijos doktorantūroje. Pačiai mokslų ragauti neteko, nors mokykloje mokėsi gerai. Nebebuvo iš ko studijuoti. Tapo kirpėja.
I. Vileikienė sakė padariusi viską, kad jos gelbėtojai būtų apdovanoti Lietuvos Prezidentės, Izraelio valstybės. Ji norėtų, kad Z. ir A. Staškevičių pavardės būtų įamžintos Šiauliuose kuriamame Pasaulio teisuolių parke.
"Norėčiau, kad nebūtų tokios atskirties. Mes tos pačios odos, to paties raudono kraujo. Kad į visus žiūrėtų lygiai. Kad nebūtų taip, kad eini gatve, o tau pavymui sako: "Va, žydelka praėjo". Negalima taip žmonių pasmerkti", – su tokiomis mintimis holokaustą išgyvenusi šiaulietė uždegė žvakutę.
Norėtų daugiau tolerancijos
Renginyje dalyvavo ir Romų integracijos centro pirmininkė Konsuela Mačiulevičiūtė. Pakalbinta ji priminė, kad karo metais genocidas buvo vykdomas ir romų tautai. Jie gyveno getuose, buvo vežami į koncentracijos stovyklas, šaudomi miškuose.
K. Mačiulevičiūtė apgailestavo, kad romai neturi Šiauliuose atminimo vietos, kur galėtų susirinkti liūdnos istorijos paminėjimui. Ji džiaugėsi, kad žydų bendruomenė pakvietė į renginį, kuriame prisimenamos visos karo nusikaltimų aukos.Moteris sakė, kad stovėdama prie atminimo akmens, svarsto apie tai, jog norėtų daugiau tolerancijos kitų tautų žmonėms.