
Naujausios
Plano „B“ nebuvo?
Naktį į penktadienį Lietuvoje įsigalioję specialūs ribojimai, kurių tikslas – užkirsti pavojingo viruso plitimą, anot J. Bacytės, galėjo būti priimti ir anksčiau.
41 metų moters žodžiais, Italijos valdžia, sausio mėnesį pasklidus žiniai apie pirmuosius koronaviruso susirgimus ir mirties atvejus ekonomiškai glaudžiai susietoje Kinijoje, dar kone mėnesį „galvojo“, kokių priemonių imtis, kad virusas „neužeitų“. Kol „galvojo“ šalies ekonomikos širdimi vadinamame Lombardijos regione ir toliau veikė tarptautinės korporacijos, kurių vadybininkai be apribojimų tvarkė verslo reikalus visoje Europoje, žinoma, neišskiriant ir Azijos, vyko verslo, prekiniai mainai. Gyvenimas virė visame regione.
Šiaulietė sako, kad, vos išlindus koronavirusui Kinijoje, ji su italu sutuoktiniu, turinčiu nuosavą verslą, tarsi nuspėdami aptarė būsimą scenarijų: „korona tuoj tuoj pasirodys ir pas mus – tai neišvengiama“.
Valdžia, moters įsitikinimu, turėjo numatyti iš karto: Italija šitoks Kinijos ekonomikos šaltinis! Labai glaudūs ryšiai: dirba, važinėja, mainai.
„Codogno (liet. Kodonjus) mažame miestelyje šeimos draugai turi stambią įmonę, jos filialai yra Kinijoje. Jų menedžeriai, klientai yra Kinijoje. Šitiek kitų tarptautinių įmonių!“, – sakė moteris.
Nepaisant kas dieną gausėjančių susirgimų Kinijoje, anot pašnekovės, Italija ir toliau gyveno įprastu ritmu. Skeptišką italų požiūrį lietuvė sakė jutusi ir vasarį. To mėnesio 12 dieną, verslo reikalais vykdama į Majamį ir lėktuve ant veido užsidėjusi kaukę, ji jautė smalsius bendrakeleivių žvilgsnius.
Moteris įsitikinusi, kad Italijos valdžia elgėsi neatsakingai neperspėdama gyventojų ir nepareikalavusi imtis savisaugos priemonių, o ir toliau „galvodama“, kad koronavirusas šalį tiesiog aplenks. „Sakau, Italija nebuvo pasiruošusi, ji neturėjo plano „B“, – įsitikinusi pašnekovė.
Vasario 22 dieną, J. Bacytė sugrįžo namo. Italija, nepaisant pranešimų apie susirgimus, vis dar atrodė rami. Vis tik sekmadienį, vasario 23–ąją, buvo uždaryti Lombardijos regione vienuolika miestelių aplink Codogno (būtent čia kilo viruso židinys, viskas buvo uždaryta, netgi policija negalėjo, nei įvažiuoti, nei išvažiuoti). Ši teritorija pavadinta raudona zona.
Netrukus po to, kovo 8–osios sekmadienio vakarą, per televiziją pranešta, kad izoliuojamas visas Lombardijos regionas – visą naktį po šio pranešimo pietų Italijos žmonės, kurie gyveno ir dirbo šiaures Italijoje bėgo į traukinių stotį ar mašinomis, kad grįžtų į pietų Italiją.
Kovo 9–osios naktį visa Italija tapo raudona zona .... Iki 25 kovo uždaryti kino teatrai, sporto salės, kursai, būreliai, baseinai, kavinių ir restoranų darbo laikas apribotas iki 18 valandos vakaro.
Uždarius mokslo įstaigas, apie ekonomikos studijas svajojančią abiturientę dukrą Martiną auginanti lietuvės ir italo šeima sekmadienį išvyko į už 230 kilometrų nuo namų esantį laisvalaikiui nuomojamą namą kalnuose Valle d‘Aosta regione, Courmayeur miestelyje. Planavo, kaip įpratę, turiningai praleisti keletą dienų, paslidinėti.
„Mūsų artimi draugai gyvena netoli viruso širdies – Codogno miesto, apie 30 kilometrų nuo Milano. Jie mums paskambino ir perspėjo, kad negrįžtume. Jie pasakė tik tiek: mes esame visi užsikrėtę...“, – pasakoja 1999 metais iš Šiaulių į Italiją išvykusi moteris.
Ji dar kartą pabrėžė: tokiam ligos protrūkiui Italija nebuvo pasiruošus. Viruso plitimas tapo nevaldomas.
Versijų keletas
Kaip minėta, pirmiausia buvo izoliuota 11 Lombardijos regiono miestelių, po to izoliuota visa Lombardija. Tačiau vietiniai italai ir toliau mano, kad pirminis izoliacijos lygis ir pasiruošimas epidemijai, švelniai tariant, buvo per menkas ir labiau politinis.
„Iš politikų elgesio ir nesugebėjimo suteikti medicininę pagalbą atrodo, kad norima parodyti, atseit mes tave izoliavome, bet jei tu susirgsi ir nebus galimybės padėti, kad nieko negalėtum kaltinti, nes buvai įspėtas. Tavo sveikata – tavo problema. Jokios kitos sveikatos apsaugos stabdant viruso plitimą italai kol kas nejaučia. Regiono ligoninėse vietų seniai nėra, tačiau ir nesuskubta pasirūpinti, kad būtų pastatyta laikinų stacionarų, kuriose žmonės galėtų būti izoliuoti.
Kinai greitai laikinąsias ligonines pastatė, o Italijoje pinigai paimti iš biudžeto, o ligoninių... Todėl ir sakau jums, kol kas juntame tik politinį atspalvį. Būkite namie, niekur neikite,plaukite rankas, netrinkite akių, nesilieskite prie veido. Kuo mažiau kontaktų. Žodžiu, nieko nedarykite. Bet yra dar oro lašelinis būdas!“
J. Bacytės šeima nusprendė į namus prie Como ežero kol kas negrįžti, pasilikti kalnuose ir dirbti bei mokytis nuotoliniu būdu. Tačiau ir tai esą, pasirodo, yra problema, nes mokyklos mokymui per atstumą nebuvo pasiruošusios.
Kalnuose uždarė ir pakilimo trasas, nes Lombardijoje, uždarius mokyklas, žmonės ėmė plūsti slidinėti.
Pašnekovės šeima girdėjusi ir tai, kad pirmasis, vadinamas nulinis ligonis Italijoje vis dėlto galėjo atsirasti ne iš Kinijos, o iš Vokietijos: per televiziją pranešė, kad susitikime dalyvavę vokietis su italu, kuris prieš tai keletą dienų bendravo su dviem partneriais iš Kinijos. Ir tie kinai prastai pasijuto lėktuve pakeliui į namus. Dabar spėjama, kad būtent tas vokietis ir buvo viruso nešiotojas, padalijęs virusą Italijai.
Kaip šeima jaučiasi šiandien?
„Įtampa, tikrai baisu susirgti. Pati Jūratė kosti, skauda nugarą. Temperatūros kol kas nėra – ir tai teikia vilties, kad kosulys nėra pavojingo viruso simptomas. Nors neatmeta, kad visi, gyvenantys ar gyvenę viruso centre, ligą jau turi – ir viskas priklauso nuo imuniteto. Tai esą ir yra tiksliausias atsakymas, dėl ko didžiausias mirštamumas – senyvo amžiaus žmonių. Nors dabar jau liga žiūri ir į jaunesnius žmones...“
„Mano vyro pusseserė ligoninėje gydėsi onkologine ligą ir, tik išlindus virusui, vasario 9–ąją ji ligoninėje mirė. Nusilpusiam organizmui koronavirusas vilties išgyventi nepalieka“, – sakė buvusi šiaulietė.
Nepaisant kas dieną augančio užkrato plitimo statistikos, susirgusiųjų ir mirusių skaičiaus, anot J. Bacytės, jos šeima kalnuose gyvena ramiai. Vis tik žino, kad arčiau Milano ir pačioje šalies sostinėje gyvenimas tarsi beprotnamyje: aplinkui tuščia, žmonių tik pavieniui, parduotuvėse laikomasi kelių metrų atstumo.
„Italijoje garsiai ir nebekalbama, nekonkretinama, kur yra sergančių, kur jų daugiausia. Bet, mūsų nuomone, ligonių ir viruso nešiotojų jau yra visur. Daugybė jaunų žmonių tiesiog nejaučia jokių simptomų, atrodo puikiai, bet virusą turi“.
Iš namų – nė kojos
Prieš kelias dienas iki balandžio 3 dienos pagaliau apsispręsta uždaryti visas Italijos mokslo įstaigas, pradedant nuo darželių ir baigiant universitetais.
Nutraukta restoranų ir kavinių veikla. Dirba tik maisto produktų parduotuvės ir vaistinės, benzino, santechnikos, kioskai, nes juose galima apsimokėti už komunalines paslaugas.
Lombardijos regionas uždarytas. Tai reiškia, kad žmonės nebegali išeiti net į lauką, išskyrus parsinešti maisto, vaistų. Arba trumpai pasivaikščioti su augintiniu. Jei būtina išvykti darbo ar kitais itin svarbiais reikalais, privalu turėti sertifikatą, kuriame būtų nurodyta tiksli vykimo priežastis. Pažeidusiems sąlygą arba apsimelavusiems gresia ne tik baudos, bet ir kalėjimas.
Jau įrengti policijos postai, kurie stabdo važiuojančius ir tikrina minėtus sertifikatus.
„Situacija Milane tokia, kad judėti, išeiti įpratę žmonės, dabar turi susitaikyti su tuo, jog privalo likti namuose. Kiek bus skyrybų, kai dieną naktį reikės visiems būti po vienu stogu ir dirbti namuose!, – bando juokauti J. Bacytė. – Milanas pustuštis dieną, vakare – tuščias.“
Didžiausia bėda, sako, yra su garbaus amžiaus žmonėmis – 80–mečiais ir vyresniais. Jie vis dar sėdi parkeliuose ir žaidžia kortomis: atseit mirti nuo ligos, prieš tai pabendravus, smagiau, negu mirti nuo senatvės vienatvėje. Apmaudu, kad šie senoliai nesupranta, kokią grėsmę jie kelia savo artimiesiems...
Šiaulietei žinoma, kad įtampa dabar jau tvyro ir šalies sostinėje Romoje.
„Panašu, kad viskas dar gerokai užtruks. Kai viskas prasidėjo, pradėjau kasdien fotografuoti pasaulio žemėlapį, kokiu greičiu ir kokia kryptimi plinta virusas. Ir kas dieną pasaulis atrodo vis labiau gąsdinančiai. Šiomis dienomis jis – kone visose šalyse“, – sako šiaulietė.
Moteris kas dieną, net po keletą kartų, bendrauja su Šiauliuose gyvenančiais tėvais, seneliais. Artimieji būtinai prašo ją įjungti vaizdo kamerą, kad pamatytų, ir kaskart prisako vartoti paracetamolį, nesuprasdami, kad šis vaistas naujojo viruso neveikia, o antivirusas dar neišrastas.
J. Bacytę gąsdina per socialinius tinklus sklindantys gandai, kad Italijos medikai dėl inhaliatorių stygiaus priversti „rūšiuoti“ ligonius ir rinktis, kuriems šią kvėpavimą palengvinančią priemonę duoti, o kuriuos palikti „likimo valiai“. Ir renkasi jie, girdėjusi, jaunesnius žmones... Maža to, jos žiniomis, slaugydami sergančiuosius, virusu užsikrėtė jau per septynias dešimtis Italijos medikų.
Pasigenda sąmoningumo
„Viskas stoja, verslai stoja, planai stoja, virusas kirs ir pasaulio ekonomikai“, – įsitikinusi nekilnojamojo turto veikla užsiimanti lietuvė.
Ponios Jūratės vyras įsitikinęs, kad galimybę virusui plisti užkirstų nebent priverstinės absoliučiai visų įmonių darbuotojų mėnesio atostogos, paprastai planuojamos liepos ir rugpjūčio mėnesiais – visi turėtų izoliuotis, o minėtais mėnesiais visi be išimčių sugrįžti prie darbų.
„Reikia uždaryti absoliučiai viską, bent jau penkiolikai dienų, iš šeimos išleidžiant gal tik vieną žmogų nueiti apsipirkti“.
Šiaulietę stebina ir gąsdina kai kurių lietuvių skeptiškumas dėl pasaulį naikinančio viruso grėsmės.
„Prieš kelias dienas feisbuke skaičiau kaip viena lietuvė gidė Romoje džiaugėsi ir demonstravo nuotraukas, kad štai atvažiavo lietuviai iš Vilniaus, nes Romoje saugu, ramu ir gera. Parašiau jai ilgą piktą žinutę, bet neišsiunčiau... Aišku, gaila kad šalis izoliuota, bet žmonės turi būti sąmoningi...“
Ponios Jūratės šeima kalnuose ketina pasilikti tol, kol viskas stabilizuosis. Nepaisant to, kad sėdėjimas užsidarius riboja kasdienę veiklą, įtakoja pajamas, keičia gyvenimo ritmą ir koreguoja planus. Tačiau taisyklių, įsitikinusi, turi laikytis kiekvienas, kitaip viruso nesustabdyti.
Jos žiniomis, vakar į Romos Fiumicino oro uostą su devyniais ekspertais, su 1 000 inhaliatorių kaukių, apranga personalui, medžiaga tamponams daryti nusileido Kinijos lėktuvas – pagalba Italijai.