
Naujausios
Elnio gatvę siūloma pavadinti Ch. Frenkelio vardu
Vakar Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai, politikos, kultūros ir visuomenės veikėjai diskutavo apie siūlymą keisti per buvusio Chaimo Frenkelio fabriko teritoriją einančios Elnio gatvės pavadinimą – pavadinti Ch. Frenkelio vardu. Diskusija išsiplėtė, svarstyta, ar nevertėtų įamžinti ir kitą likusį paveldą, susijusį su mieste gyvenusiais žydais.
Lukas ALUZAS
lukas@skrastas.lt
Siūlė nuo kažko pradėti
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis sakė, kad idėja pavadinti vieną gatvių Ch. Frenkelio vardu kilo siekiant įamžinti vieno garsiausių Lietuvos žydų atminimą.
Kodėl pasirinkta Elnio gatvė? „Kas istoriškai yra daugiau susiję su Frenkelių gimine, jei ne ta teritorija, kurioje jie vystė veiklą?“ – argumentavo S. Kerbelis.
Andrius Kvedaras, Šiaulių „Aušros“ muziejaus ekskursijų vadovas sakė, kad miestiečiams Ch. Frenkelio fabriko kompleksas žinomas, tačiau užsienio turistams trūksta nuorodų.
„Lentelės, nuorodos, kad čia buvo garsusis fabrikas, kuris Šiaulius pakėlė į didmiesčio lygį – tikrai trūksta“, – teigė A. Kvedaras.
Jo manymu, XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus pradžios Šiauliai yra neįsivaizduojami be Ch. Frenkelio. „Turime jo vilą, paminklą, tačiau mieste ne viskas padaryta, kad galėtume didinti turizmo potencialą“, – mano gidas.
Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė siūlė „prijaukinti tą erdvę": galėtų atsirasti apšvietimas, iškabos, vyktų kultūriniai renginiai. Be to, iš Vilniaus gatvės šioje vietoje nėra patogaus išėjimo į Talkšos pakrantę. „Tas takas būtų su turiniu ir tapatybe“, – mano direktorė.
Siūlo įamžinti šeimą
Tautvydas Alijošius, „Aušros“ muziejaus darbuotojas siūlė gatvę pavadinti Frenkelių šeimos vardu.
„Frenkelių šeima – ne vien Chaimas, bet ir žmona Dora, sūnus Jokūbas – pastatė „Talmud-Toros“ mokyklą (dabar Šiaulių universiteto Tęstinių studijų institutas), senelių namus, organizavo gaisrininkų brigadą“, – argumentavo muziejininkas.
Miesto vicemeras Domas Griškevičius suabejojo žydų bendruomenės siūlymu. „Šita teritorija atrodo klaikiai – įsikūrusi statybų aikštelė, sukrauti vamzdynai. Ar mes pervadinę gatvę pasieksime rezultatą?“ – klausė politikas. Jis siūlo ieškoti alternatyvių vietų.
Vicemeras pripažino, kad sutvarkyti teritoriją įmanoma, tačiau tai kol kas nėra numatyta. Greitai pakeisti dokumentų nepavyks, o ir pastatų savininkų esą nepriversi susitvarkyti.
Seimo narys Stasys Tumėnas, pritardamas vicemerui, sakė, kad senų pastatų ir sukrautų vamzdžių fone išlyginus gatvės dangą, įrengus apšvietimą, susiformuotų siurrealizmas.
Žvilgsnis nukrypo į visą miestą
Buvęs Šiaulių miesto meras Vytautas Juškus sakė, jog ateityje, vietos žydų bendruomenei ir politikams susitelkus, reikėtų išpirkti buvusią fabriko darbuotojų sinagogą.
V. Juškaus teigimu, miesto valdžia galėtų prisidėti atkuriant patį Ch. Frenkelio fabriką – įrengiant ten muziejų.
Vietos žydų bendruomenės pirmininkas S. Kerbelis nurodė Žagarės pavyzdį – ant miestelio istorinių pastatų sukabintos lentelės su informacija, kas jame buvo. Jis siūlė žvelgti plačiau – lentelėmis pažymėti ir neišlikusius pastatus.
Pakabinus atminimo lenteles, Šiaulius būtų galima įtraukti į Žydų kultūros paveldo kelią, paaiškino literatūrologas Nerijus Brazauskas.
Pasak S. Kerbelio, ne vienintelį Ch. Frenkelį norima įamžinti. Pavyzdžiui, pirmąjį rentgeno aparatą Šiauliuose pastatęs gydytojas Simonas Volpertas iki šiol nėra įamžintas.
S. Tumėnas prisiminė, kad prieš kelerius metus Šiaulių universiteto docentas Simonas Strelcovas pristatė atminimo lentelių projektą. Pinigai skirti, o projektas nebaigtas. „Ką pradedam, tą pabaikim“, – ragino Seimo narys.
R. Stankuvienės teigimu, diskusiją reikėtų plėsti ir kalbėtis su visuomene. Ji pažadėjo antroje rugsėjo pusėje surengti forumą, minint Europos kultūros paveldo ir Pasaulinę turizmo dienas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Buvusį Ch. Frenkelio odų fabriką apraizgiusiai Elnio gatvei vietos žydų bendruomenė siūlo suteikti Ch. Frenkelio vardą.
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas S. Kerbelis sakė, kad įamžinti reikėtų ne tik žinomo fabrikanto šeimą, bet ir kitus visuomenei nusipelniusius šiauliečius žydus.
Vicemeras D. Griškevičius siūlė ieškoti gražesnės gatvės įamžinti Ch. Frenkelį.