
Naujausios
Karštis verčia darbininkus daryti pertraukėles
Šiaulių miesto centre rekonstrukcijos darbus atliekantys darbininkai dirba ir kaitinant saulei. Jiems skiriamos specialios pertraukos – darbdavį įpareigoja Vyriausybės nutarimas. Vis dėlto Valstybinė darbo inspekcija pastaruoju metu sulaukia daugiau skundų dėl netinkamų darbo sąlygų.
Lukas ALUZAS
lukas@skrastas.lt
Darbai karštyje – su pertraukomis
Trečiadienio vidurdienį oro temperatūra Šiauliuose siekė per 27 laipsnius šilumos. Centrą kertančioje Tilžės gatvėje ties bulvaru klojamas akmeninis grindinys, prie „Rūtos“ Šokolado muziejaus klojamos požeminės komunikacijos.
„Ką čia daugiau iškovosi... Saulės uždengti neišeina“, – paklaustas, kaip kovoja su karščiu, sako vienas iš akmeninių trinkelių klojėjų.
Aplink pavėsio nėra, gelbėja tik vanduo ir pertraukos. Darbininkai sako, kad jos trunka 10–15 minučių ir yra skiriamos vienąkart per valandą. Kad darbas vyktų pavėsyje, rytą dirbama vienoje gatvės pusėje, po pietų – kitoje. Jei yra poreikis, darbininkai keičia vienas kitą, kad neperkaistų.
Kiek skundų Šiauliuose?
Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjas Zenonas Griguola sakė, kad nuo liepos 23-iosios sulaukta 12 skundų dėl aukštos temperatūros sukeltų netinkamų darbo sąlygų: aštuoni skundai iš Šiaulių miesto, du – iš Radviliškio rajono, po vieną – iš Pakruojo ir Akmenės rajonų.
Darbuotojai skundėsi negalintys tinkamai dirbti gydymo įstaigose, kelio darbuose, kavinėse, apdirbamosios pramonės įmonėse.
Z. Griguola teigė, kad darbdaviui, neužtikrinančiam tinkamų darbo sąlygų, gali surašyti rekomendaciją, reikalavimą arba skirti administracinę baudą nuo 80 iki 880 eurų.
Inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjas pabrėžia, kad įstaigos tikslas – viešojo intereso gynimas. Besikreipiančiųjų anonimiškumas išsaugomas.
Kokia temperatūra turi būti?
Valstybinė darbo inspekcija nurodo, kad atliekant vidutinio sunkumo darbus vasaros metu komfortinė patalpų oro temperatūra turi būti 21–23 laipsniai šilumos. Esant biure, kai darbas reikalauja nedidelės fizinės įtampos, patalpų oro temperatūra turėtų siekti 23–26 laipsnius šilumos. Dirbant lauke karščio riba neapibrėžta.
Darbdavys turi įvertinti galimą riziką darbuotojų saugai ir sveikatai. Jei darbo patalpų oro temperatūra pasiekia perteklinę, būtina atsižvelgti į gresiantį pavojų sveikatai ir gyvybei. Perteklinei šilumai pašalinti taikomas patalpų vėdinimas per stoglangius, langus, naudojamos vėdinimo sistemos.
Jei perteklinės šilumos neįmanoma pašalinti, darbuotojams turi būti suteiktos specialios pertraukos, kurių metu galima išeiti iš darbo vietos ir pereiti į vėsesnes patalpas. Per aštuonių valandų darbo dieną minimali bendra pertraukų trukmė turi siekti ne mažiau negu 40 minučių.
Jei darbo dienos trukmė kitokia – specialiųjų pertraukų trukmė turi būti proporcinga darbo laikui. Intervalas tarp jų negali viršyti pusantros valandos.
Patiems darbuotojams svarbu pasirūpinti gerti kuo daugiau skysčių. O dėl saugių darbo sąlygų sudarymo jiems pirmiausia reikia kreiptis į darbdavį. Kai saugios ir sveikatai nekenksmingos darbo sąlygos nesudaromos, asmuo turi teisę kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Darbininkai pluša Tilžės gatvėje. Dirbant lauke karščio riba nėra apibrėžta.
Redakcijos archyvo nuotr.
Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus vedėjas Zenonas Griguola pranešė, kad daugiausia skundų dėl netinkamų darbo sąlygų sulaukta iš Šiaulių miesto.