Svečius stebina oras, jogurtas ir skulptūros „kotas“

Svečius stebina oras, jogurtas ir skulptūros „kotas“

Svečius stebina oras, jogurtas ir skulptūros „kotas“

Šiandien Šiauliuose prasideda V-asis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“. Atviri ir noriai bendraujantys turkai intriguoja – koncertuos su unikaliu istoriniu muzikos instrumentu balama. Puerto Riko šokėjai žada pasidalyti karšta Karibų jūros kultūra.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Šiauliai tylesni už Stambulą

Iš Turkijos sostinės Stambulo atvykę šokėjai fotografuoja Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą, aktyviai ieško tinkamo rakurso, kaip užfiksuoti mastelį. Už pusvalandžio – kelionė į Kryžių kalną. Tarp ekskursijų trumpam stabtelėję prie „Saulės diskų“ fontano šokėjai klega.

„Jei norite, galime savo šokius čia pat pademonstruoti“, – šypsosi viena iš Turkijos folkloro asociacijos „Folklor Kurmu“ šokėjų grupės „Tozlu Yollar“ narių Bašak Unsal.

Pasak merginos, galima atrasti bendrumų tarp lietuvių ir turkų – jie yra labai svetingi. „Turkai atviri, lengvai ir noriai bendraujantys. Mes stengiamės rasti ryšį, bandome susišnekėti, net jei sunku kalbėti svetima kalba. Tokie jau tie pietiečiai“, – sako B. Unsal.

Šokėjai į Lietuvą atvyko pirmą kartą. „Sunku abibūdinti jūsų keistą orą – temperatūra vis keičiasi. Pavyzdžiui, vakar saulė švietė 23 valandą vakaro. Man sunku užmigti“, – įspūdžiais dalijasi Adem Čolak.

Šokėjai antrina, jog Šiauliai žavi tyla ir ramybe. Atvykėliams iš žmonių perpildyto didmiesčio Stambulo tai – malonus atradimas.

Šokėjui Kaan Esendai labai patiko organizatorių sugalvoti siurprizai – kambariuose rasti saldainiai ir turkiški linkėjimai ant lapelių. Dar jis stebisi, jog Lietuva labai plokščia,  nekalnuota.

Tradicinis muzikos instrumentas

K. Esenda įsitikinęs, kad festivalis „Saulės žiedas“ yra daug svarbesnis nei konkursas: „Galime bendrauti tarpusavyje, pažinti ir išmokti iš vieni kitų kultūrų“.

„Saulės žiedo“ organizatoriai pakvietė „Folklor Kurmu“ šokėjų grupę į Šiaulius, kai jie laimėjo didįjį prizą tarptautiniame Šiaurės Korėjoje vykusiame festivalyje. „Tapome garsenybėmis, todėl daug kas apie mus išgirdo“, – juokiasi šokėjai.

„Tozlu Yollar“ nariai kartu šoka tik metus, tačiau daugelis grupės narių yra šokėjai nuo vaikystės.

Turkai festivalio lankytojams parodys skirtingų regionų šokius, kurie skirsis vieni nuo kitų. Pasirodymo metu jie dainuos bei gros tradiciniais muzikos instrumentais.

Kolektyvas atsivežė autentišką styginį muzikos instrumentą, vadinamą balama (arba saz). B. Unsal pasakoja, kad balamos istorinis amžius siekia daugiau nei 10 tūkstančių metų. Ja buvo grojama Persijoje, Irane, Centrinėje Azijoje.

Turkijos folkloro asociacija, kuriai priklauso šokėjai, jau 48 metus renka kolekcijas, vykdo tyrimus ir apklausas apie Turkijos folklorą. Formuojami tautinių šokių kolektyvai, kurių tikslas padėti  pristatyti folklorą ir šalyje, ir užsienyje, mokyti liaudies šokių ir dainų jaunąją kartą.

Nustebino jogurtas ir kotas

Vakar buvo pirmieji lietuviški puertorikiečių pietūs Šiaulių universiteto valgykloje – ragauja bulvienę. „Visai neblogai, – linksi galvomis. – Būtinai ragausim ir rožinę sriubą (šaltibarščius – red.past.)“.

Lietuvoje antras labiausiai neįprastas dalykas, po šalto oro, Puerto Riko folkloro ansamblio „Elmyrba“ šokėjams – jogurtas pusryčiams.

„Namie valgome, pavyzdžiui, kiaušinius su kumpiu, duoną... Daug produktų, pagamintų iš pieno, bet ne jogurtą“, – stebisi kolektyvo vadovė Jannira Mercado Montalvo.

Šiauliai puertorikiečiams panašūs į gimtąjį Arecibo miestą – senamiestis kartu su moderniais pastatais, medžiai, balandžiai gatvėse.

„Mane suglumino „Auksinio berniuko“ skulptūra. Juokinga, kad tai yra miesto simbolis, bet iš tiesų ten tik tuščias kotas“, – kikena šokėja Carolina Caban. (Šiuo metu miesto simbolis yra atnaujinamas, todėl svečiai mato tik koloną, ant kurios skulptūra stovėjo.)

Merginai smalsu, kaip lietuviai reaguos į triukšmingus puertorikiečius ir jų temperamentą.

„Būnant iš tokių skirtingų šalių įdomu rasti ryšį. Galbūt iš lietuvių išmoksime, kaip būti šiek tiek ramesniems, susikoncentravusiems, o jūs iš mūsų išmoksite, kad džiaugsmą galima reikšti ryškiai ir bendrauti su žmonėmis laisvai, nepaisant to, kad sutikai juos pirmą kartą gyvenime“, – greitakalbe bėrė Carolina.

Bus ir afrikietiškų akcentų

Vieni „Elmyrba“ šokėjai kartu šoka dešimt metų, kiti – vos kelis mėnesius. Dauguma kolektyvo narių – menų ir muzikos mokyklų studentai.

Puerto Riko folkloro ansamblis festivalio metu pristatys šalies folkloro paveldą, kurį sudaro Taino indėnų, ispanų ir Afrikos kultūrų mišinys.

J. Mercado pasakoja, jog dalis šokių vyksta pritariant tradiciniams indėnų instrumentams. Repertuare – tradiciniai šokiai, kurių atsiradimui įtakos turėjo europietiška Ispanijos kultūra. Puertorikiečiai šoks kalnų šokius, vadinamus „Bailes de Garabato“, mazurką, polką, pasadoblį.

Lietuviams egzotiškas iš Afrikos kilęs šokis „Bomba“. Jis išaugo iš tradicinių afrikietiškų šokių ir muzikos, cukranendrių plantacijos pakrantėje, kurioje dirbo vergai. Šokyje veikia stilizuoti personažai – Vejigantes, Caballeros (džentelmenai), Viejitos (seniai), La Loca (pamišusi moteris).

„Tai pokalbis tarp šokėjų ir būgnų. Šokėjai improvizuoja, o būgnai turi atsakyti, atsižvelgdami į šokio judesius“, – pasakojo vadovė.

Dalysis gyvenimo džiaugsmu

Puerto Rikas neįsivaizduojamas be salsos muzikos – Karibų salų ritmų kombinacijos.

„Salsa gimė iš Niujorko puertorikiečių muzikavimo. Muzika, simbolizuojanti visą Lotynų Amerikos kultūros ritmą ir sielą“, – sakė J. Mercado.

Vadovė patvirtina, jog Puerto Riko žmonės mėgsta linksmintis, vakarėlius, šokius ir muziką. Jie pilni gyvenimo džiaugsmo. Tuo šokėjai nori pasidalinti.

„Parodysime savo šalies istoriją per skirtingus šokius. Iš kitos pasaulio pusės lietuviams atvežėme karštą, visiškai kitokią Karibų kultūrą, ritmus, širdį“, – skonį pajusti kvietė J. Mercado.

Festivalis šiandien prasideda 18 val. 30 min. dalyvių paradu pėsčiųjų bulvare nuo „Šiaulių“ viešbučio iki didžiosios scenos, kurioje vyks atidarymas ir koncertas.

„Saulės žiedas“ vyks liepos 3–7 dienomis. Iš viso renginyje dalyvauja daugiau nei 600 dalyvių iš Bulgarijos, Čekijos, Ispanijos, Lenkijos, Moldovos, Puerto Riko, Rumunijos, Serbijos, Turkijos ir Lietuvos.

Jono TAMULIO nuotr.

REPETICIJA: Šokėjai iš Puerto Riko vakar nebuvo gavę visų lagaminų su tautiniais drabužiais, todėl repeticija vyko pusiau pasipuošus.

RAKURSAS: Iš Turkijos atvykę šokėjai fotografuoja Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą.

ATRADIMAI: Nusifotografavę prie vienos iš miesto įžymybių, šokėjai iš Turkijos domėjosi, kodėl fontanas turi du pavadinimus – „Saulės diskai“ ir „Centukai“.

PANAŠUMAI: Turkijos „Folklor Kurmu“ šokėjų grupės „Tozlu Yollar“ narė Bašak Unsal sako, kad ir lietuviai, ir turkai yra labai draugiški.

ĮSPŪDŽIAI: Po pietų prisėdę Šiaulių universiteto foje puertorikiečių šokėjai dalinosi viešnagės Lietuvoje įspūdžiais.

INSTRUMENTAS: Turkai koncertuose gros tradiciniu senovišku styginiu muzikos instrumentu balama, kurio istorinis amžius siekia daugiau nei 10 tūkstančių metų.