
Naujausios
Nuo batuto – pas chirurgus
Šiaulių vaikų chirurgai skambina pavojaus varpais – beveik nėra dienos, kad į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centrą nepatektų bent vienas vaikas, susižeidęs šokinėdamas ant batuto. Traumos neretai būna labai rimtos, o pasekmės gali likti ir visam gyvenimui, įspėja centro vedėjas, chirurgas, traumatologas-ortopedas Povilas Venckus.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Patys sudėtingiausi lūžiai patiriami ant batutų
Trečiadienį, kai buvo surengta spaudos konferencija apie vaikų traumas ant batuto, į ligoninę buvo atvežti net du nukentėję vaikai.
P. Venckus sako, kad panaši situacija visoje šalyje, ne ką geresnė ir visoje Europos Sąjungoje. Gydytojas pateikia skaičius: Jungtinėje Karalystėje per metus šokinėdami ant batuto susižeidžia per 4 200 vaikų. Surinkus statistiką iš 28 ES šalių, skaičiai dar įspūdingesni – per metus susižeidžia per 50 tūkstančių vaikų iki 14 metų.
Pasak chirurgo, traumos – rankų ir kojų patempimai, lūžiai, veido, galvos sužalojimai, pačios pavojingiausios – kaklo slankstelių lūžiai, kurių pasekmė – neįgalumas ar net mirtis. Pati pažeidžiamiausia grupė – vaikai iki 6 metų, nes kuo mažesnis vaiko svoris, tuo didesnė tikimybė susižeisti.
P. Venckus sako, kad net 75 procentai visų sužalojimų patiriama tuomet, kai ant batuto tuo pačiu metu šokinėja keli vaikai. Vaikai susidaužia galvomis arba užgriūna vienas ant kito. Pastaruoju atveju neretai patiriami rankų, kojų lūžiai, kaulai būna tiesiog sutrupinami.
„Patys sudėtingiausi lūžiai įvyksta ant batuto“, – sako P. Venckus, šią vasarą operavęs ne vieną taip stipriai susižalojusį vaiką.
Nereti atvejai, kai nesėkmingai baigiasi bandymai atlikti įvairius triukus, saltus. Susižalojama netinkamai nusileidžiant po šuolio arba nukrentant nuo batuto.
Batutą reikia rinktis atsakingai
Pasak P. Venckaus, daugiau nei pusė visų susižalojimų įvyksta prižiūrint suaugusiesiems.
„Prižiūrintis asmuo turi turėti pakankamai žinių, kas yra batutas ir kiek ant jo gali būti vaikų. Prieš įsigyjant batutą reikia atkreipti dėmesį, ar jis atitinka ES reikalavimus, kokio amžiaus vaikams jis skirtas. Prieš leidžiant vaiką ant batuto, reikia įsitikinti, ar jis nepažeistas, ar nėra aštrių detalių, kitų defektų. Reikia nuimti vaikui nuo kaklo visus papuošalus, kurie galėtų kur nors užkibti ar įstrigti šokinėjant ant batuto. Ir svarbiausia – ant batuto gali šokinėti tik vienas vaikas!“ – atkreipia dėmesį gydytojas.
Statant batutą reikia atsižvelgti, kad jis stovėtų saugioje vietoje, kad šalia nebūtų grindinio, plytelių, medžių, geriausia statyti pievoje – jeigu vaikas kristų nuo batuto, patirtų kuo mažesnių sužalojimų.
„Reikia kalbėtis su vaikais, net jeigu jie jau paaugliai, kad jeigu namuose nėra suaugusiųjų, jokiu būdu neitų šokinėti ant batuto, nes nutikus nelaimei, nebus kam iškviesti pagalbą“, – pataria P. Venckus.
Chirurgas taip pat atkreipia dėmesį, kad vaikai traumų dažniausiai patiria vakare.
„Mes, suaugusieji, vakare būname pavargę, norime ramybės, o vaikai priešingai – nori išlieti energiją. Tačiau vakare jau susilpnėjusi vaiko reakcija ir koordinacija, todėl dažniausiai traumos ant batuto patiriamos vakare. Taigi, visos pramogos turi baigtis laiku“, – sako gydytojas.
P. Venckus pataria kalbėtis su savo vaikais, mokyti juos drausmės ir atsakomybės, kad žaisdami saugotų vienas kitą, nesistumdytų, mokykloje pertraukų metu nebėgiotų lyg akis išdegę.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vedėjas Povilas Venckus sako, kad pastaraisiais metais nepalyginamai dažniau vaikai patiria traumų šokinėdami ant batutų nei nukritę nuo dviračio ar dėl kitų priežasčių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dažniausiai nelaimių ant batuto nutinka tuomet, kai ant jo tuo pačiu metu šokinėja keli vaikai.